Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

Aktualnie jest coraz więcej osób, które decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Wybierają profesjonalne kliniki, ponieważ chcą zadbać o piękny uśmiech. Kiedy aparat ortodontyczny jest naprawdę wskazany? Czy jeśli Pacjent ma braki w uzębieniu, to musi koniecznie pożegnać się z marzeniami o wyprostowaniu innych zębów? Jak to wygląda w praktyce? O tym możesz dowiedzieć się po przeczytaniu poniższego wpisu.

W jakich sytuacjach aparat ortodontyczny jest na wagę złota?

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Są to elementy ruchome oraz stałe. Co je różni? Zasadniczo jest to nie tylko wygląd. Tak naprawdę najważniejsze jest to, kto je nosi. I tak aparaty ruchome są dedykowane dzieciom. W końcu takie właśnie akcesoria są zakładane na zęby mleczne. Ile się je nosi? Wszystko dokładnie zależy od wytycznych lekarza. Zazwyczaj jednak takie elementy są noszone przez kilka godzin, a potem wyjmowane na noc. Mamy także w obiegu aparaty stałe. Je z kolei zakłada się osobom dorosłym. Jak sama nazwa wskazuje, należy je nosić non stop. Nie są zatem wyjmowane przed położeniem się do łóżka itp.Aparat ortodontyczny a braki w uzębieniu

Po co stosuje się w ogóle aparaty ortodontyczne? Po to, by leczyć niedoskonałości w aspekcie naszego uzębienia. Czasami nie tylko chodzi o to, że zęby są krzywe. Warto wspomnieć między innymi o przodozgryzie. To wada polegająca na tym, że żuchwa jest wysunięta przed linię szczęki. To przekłada się na asymetrię twarzy. Podobnie jest w przypadku tyłozgryzu. Tutaj jednak Pacjenci mają żuchwę przesuniętą względem szczęki do tyłu. Co jeszcze jest leczone aparatem ortodontycznym? To również zgryz otwarty. Jest to wada, w której obrębie górna linia zębów nie ma styczności, w czasie zamykania ust, z dolną linią zębów. Innym istotnym problemem jest z kolei zgryz głęboki. O co tutaj chodzi dokładnie? To wada, w której siekacze górne przykrywają ponad 50% wysokości koron siekaczy, które są obecne w żuchwie. Warto zaznaczyć, że dzięki aparatom ortodontycznym można poradzić sobie także z takimi problemami, jak na przykład szpary między zębami, stłoczenie zębów itp. Tak naprawdę paradoksalnie sam fakt, że zęby są krzywe nie jest szczególnym problemem. Zwłaszcza dla specjalistów z dobrej kliniki. Kontakt do nich możesz znaleźć na stronie internetowej https://stomo.pl/o-nas/. Najtrudniejsze leczenie jest wtedy, kiedy występuje kilka rozmaitych wad jednocześnie. A wcale nie są to odosobnione przypadki.

Czy braki w uzębieniu są przeszkodą do założenia aparatu?

Zastanawiasz się, jak to jest zaś w tym przypadku? Czy braki w uzębieniu sprawiają, że aparat ortodontyczny nie może być założony? Jak to wygląda w praktyce? Na szczęście takiej sytuacji nie ma. W dzisiejszych czasach ortodonci są bardzo wykwalifikowani. Dodatkowo stosują nowoczesne, sprawdzone metody, które są efektywne i zarazem bezpieczne. Jeśli masz zatem braki w uzębieniu (a są one powodowane przez rozmaite przyczyny), to i tak warto wybrać się do prawdziwych fachowców od ortodoncji. Nie tylko po to, by generalnie zęby były wyprostowane. Sam fakt posiadania braków w uzębieniu już jest niebezpieczny. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, to trzeba liczyć się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Jakimi dokładnie? Chodzi między innymi o pochylenie sąsiednich zębów. Tak samo, jak ich… przemieszczenie. Jak się dobrze domyślasz, nie jest to nic dobrego. Przez to mogą występować bóle, czy problemy z jedzeniem, mówieniem itd. Dlatego warto niezwłocznie udać się do profesjonalnego stomatologa lub bezpośrednio do ortodonty.

Jak przebiega leczenie w takiej sytuacji?

Na początku profesjonalista analizuje dany przypadek. Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności zakłada się aparat ortodontyczny dostosowany do potrzeb konkretnego Pacjenta. Wszystko odbywa się po starannym przeanalizowaniu danej sytuacji. Na pierwszej wizycie ortodonta sprawdza, jak wygląda aktualne uzębienie, jakie występują wady zgryzu itp. Potem daje zlecenie na wykonanie aparatu ortodontycznego. Jest on zakładany na drugiej albo trzeciej wizycie. Co dzieje się dalej? Aparat ortodontyczny musi być noszony przez około 24 miesiące. Czasami nawet dłużej. Wszystko zależy od skali konkretnego problemu. W międzyczasie ortodonci stosują rozmaite pomoce. Takie, jak na przykład gumki itp. Po to, by leczenie szybciej zakończyło się spektakularnymi efektami. Po zakończeniu tego okresu, aparat ortodontyczny jest zdejmowany. Co dzieje się w dalszej kolejności? Dopiero kiedy zęby są dokładnie wyprostowane, są stosowane rozwiązania protetyczne. Po to, by zęby były uzupełnione. Jakie opcje są rekomendowane przez ekspertów? Przede wszystkim chodzi o implanty. To rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Poza tym można się do nich dość szybko przyzwyczaić. Dzięki temu jest szansa, by posiadać nie tylko zdrowe, ale także proste zęby, które będą się ze sobą właściwie stykały. Pamiętaj, im szybciej podejmiesz leczenie, tym szybciej zauważysz satysfakcjonujące Cię efekty.