534 009 002

Godziny otwarcia

pon - pt: 8.00 - 20.00
sobota: 8.00 - 14.00

Lokalizacja
ul. Krucza 2, Wrocław 
100 metrów od SkyTower

Ortodoncja

 • Leczenie ortodontyczne w STOMO Clinic Wrocław

Leczenie Ortodontyczne DAMON Wrocław

Leczenie ortodontyczne dr Anna Duda

Jeśli szukasz ortodonty we Wrocławiu, który stosuje wygodne systemy leczenia wad zgryzu, osiąga szybkie efekty, a do tego chętnie leczy dorosłych, to jesteś w odpowiednim miejscu.

W STOMO Clinic:

 • zakładamy aparaty ortodontyczne średnio na ok. 1-1.5. roku,
 • nie stosujemy żadnych ograniczeń wiekowych,
 • unikamy ekstrakcji zębów z powodów ortodontycznych
 • pracujemy na aparatach samoligaturujących w systemie DAMON,
 • pozyskujemy wiedzę od najlepszych szkoleniowców z całego świata,
 • podejmujemy się wyzwań, leczymy pacjentów ze skomplikowanymi wadami zgryzu.
 • wiemy jak ważna jest estetyka dla naszych pacjentów

A ponieważ klinikę tworzy zespół stomatologów wszystkich dyscyplin, łączymy leczenie ortodontyczne z implantologią, protetyką, stomatologią estetyczną i zachowawczą. (patrz „o nas”)

Leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych jest częścią złożonego planu leczenia wad zgryzu. Wiemy jak proste, równe zęby oraz piękny uśmiech są ważne dla naszej pewności siebie naszego komfortu tak w życiu prywatnym jak i zawodowym. Ale choć najczęściej zgłaszacie się do nas na leczenie ortodontyczne z powodów estetycznych, to my wiemy, że założenie aparatu ma także potężny wpływ na zdrowie uzębienia.

Dr Anna Duda, która jest odpowiedzialna za leczenie ortodontyczne w STOMO Clinic we Wrocławiu, zapewnia naszym pacjentom najwyższe standardy leczenia ortodontycznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego PTO oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów (AAO). Pracuje na aparatach klasycznych oraz aparatach samoligaturujących systemu DAMON.

Ortodoncja dla dorosłych

Czy wiesz, że Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów szacuje, że już co piąty pacjent zakładający aparat ortodontyczny to osoba dorosła? Mimo że najłatwiej i najczęściej leczy się zgryz u nastolatków (czym także się zajmujemy z powodzeniem), to ortodoncja jest coraz bardziej popularna wśród dorosłych. W tej grupie obserwujemy najwyższą dynamikę wzrostu także w Polsce. W STOMO Clinic zajmujemy się leczeniem wad zgryzu dorosłych, ponieważ współczesna ortodoncja pozwala na skuteczne i bezpieczne leczenie, niezależnie od wieku.

Ortodoncja dla dzieci

Wczesna ortodoncja u dzieci za pomocą aparatów ruchomych i częściowych oraz szybkie leczenie ortodontyczne nastolatków we Wrocławiu – w tym specjalizuje się zespół STOMO Clinic. Koncentrujemy się na tym, aby maksymalnie zmotywować dzieci i młodzież do współpracy. Dzięki pozytywnemu podejściu do terapii, która jest po prostu fajną przygodą, mali i młodzi pacjenci pomagają nam w osiągnieciu szybkich efektów. To także dzięki nim jesteśmy w stanie maksymalnie skrócić leczenie. Oczywiście najważniejszy jest pełen sukces, u jednych ze względu na rodzaj wady możemy mieć pożądany efekt już po 12 miesiącach, u innych – leczenie będzie trwać 24 miesiące. Ale dzięki niemu młody pacjent uniknie w przyszłości operacji stomatologicznej. Zawsze tłumaczymy młodym pacjentom, jak ważny jest zdrowy zgryz, odnosimy się do ich potrzeb i punktów widzenia. Jesteśmy partnerami. Dlatego mamy dla nich odrębną zakładkę: patrz STOMO KIDS.

Po co zakładamy aparat ortodontyczny?

Dorośli zakładają aparaty ortodontyczne z kilku powodów:

 • Niewyleczona wada zgryzu w młodości

Wielu dorosłych pacjentów decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego, aby wyleczyć wadę zgryzu, która nie została zlikwidowana w wieku nastoletnim. Albo w ogóle nie zdawali sobie z niej sprawy, albo dopiero gdy się pogłębiła z czasem, zaczęła im przeszkadzać. Może też być tak, że w przeszłości nie było takich możliwości i technologii, aby wyprostować krzywe zęby. Teraz przyszedł ten moment, aby spełnić marzenie o prostych zębach i pięknym uśmiechu.

 • Starte zęby

Dorośli obserwują, jak wada zgryzu degraduje ich zęby, dochodzi do ścierania siekaczy, które wyglądają coraz mniej estetycznie. Rozpoczynając leczenie odbudowujemy prawidłowe wysokości zębów, podnosimy wysokość zwarcia i w ten sposób zapobiegamy dalszemu ścieraniu zębów.

 • Luki w uśmiechu (ortodoncja przedimplantologiczna i przedprotetyczna)

Nawet jeden utracony ząb może zmienić z czasem warunki zgryzowe. Na przykład w kierunku luki po brakującej szóstce będą powoli przesuwać się i pochylać sąsiednie zęby. W rezultacie może dochodzić do ich nadmiernego obciążania, a przez to osłabienia, chorób dziąseł i przyzębia wokół przeciążonych zębów. Gdy podejmujemy decyzję o odtworzeniu brakującego zęba za pomocą implanta, może okazać się, że nie ma dla niego miejsca.

Dlatego leczenie ortodontyczne bardzo często jest wymagane przez implantologów. Pomaga w odtworzeniu miejsca pod brakującego zęba, ustawiając pochylone w kierunku luki zęby, które na przestrzeni lat ustawiły się w ten sposób, a tym samym uniemożliwiają implantację zęba.

Leczenia ortodontyczne jest wskazane przed leczeniem implantologicznym, ponieważ przygotowuje nam odpowiednią ilość miejsca i ustawienie korzeni sąsiednich zębów, aby nie kolidowały z planowanym implantem.

Dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów za pomocą aparatu, a następnie po wszczepieniu implantu i odtworzeniu korony caramiką, pacjent odzyskuje prawidłowy zgryz, najwierniej odtwarzający naturalne uzębienie.

 • Choroby przyzębia

Fakt jest taki, że osoby z prawidłowym zgryzem rzadziej cierpią na schorzenia przyzębia. Stany zapalne dziąseł i całego przyzębia są z kolei nierzadko konsekwencją przeciążeń grup zębowych, które są narażone ze względu na niewłaściwe położenie. Dlatego gdy stwierdzamy w STOMO Clinic związek między tzw. paradontozą a występującą wadą zgryzu, układamy dla pacjentów specjalny plan leczenia, obejmujący nie tylko ortodoncję lecz także inne dyscypliny stomatologiczne, którymi się zajmujemy.

Jedną z częstych sytuacji jeszcze tzw. „wychodzenie” zębów z zębodołu, co pacjent określa jako paradontozę, tymczasem zęby wędrują nie mając kontaktu w zgryzie (np. braki w uzębieniu, wyłączenie ze zgryzu). Mogą także pochylać się w kierunku luki, tracąc swoje pierwotne przyczepy i naturalną stabilność. Gdy dojdzie do tego zła higiena, skłonności do odkładania kamienia itp. mogą rozwijać się choroby przyzębia. Lecząc je tylko objawowo, nie usuniemy przyczyny, a są nią właśnie zaburzenia zgryzowe i ubytki zębowe.

 • Bruksizm

Ortodoncja może zapobiegać degradacji stawów skroniowo-żuchwowych. Zaburzenia w pracy tych stawów oznaczają dla pacjentów wiele dolegliwości takich jak: bóle głowy, mdłości, migreny, bóle szyi, karku, pleców, sumy uszne. Pacjenci, zgłaszający się do STOMO Clinic, z takimi objawami mają diagnozowany zgryz, analizujemy także stan stawów skroniowo-żuchwowych. Widząc objawy bruksizmu, takie jak starcia zębów, pęknięcia szkliwa itp., podejmujemy decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego, które jest w specjalny sposób projektowane dla bruksistów. Stosowane przez nas metody są w stanie szybko zmniejszyć lub zlikwidować dolegliwości bólowe, chronią zęby i stawy skroniowo-żuchwowe przed dalszą degradacją. Pacjent cieszy się także z szybkiej poprawy estetycznej, na etapie montażu aparaty odtwarzamy prawidłowe wysokości startych zębów.

 Jak wygląda konsultacja ortodontyczna?

 

W STOMO Clinic za konsultacje ortodontyczne odpowiedzialna jest dr Anna Duda, która podczas pierwszej wizyty, czyli konsultacji ortodontycznej, przeprowadza również pełny przegląd stomatologiczny. To ważne, ponieważ, podejmując się leczenia ortodontycznego, musimy mieć pewność, że zęby są zdrowe i prawidłowo przygotowane do terapii.

 1. Całościowy ogląd stanu uzębienia pacjenta. Nie patrzymy wybiórczo na uzębienie – wyłącznie pod kątem leczenia wady zgryzu.
 2. Analizujemy stan kości, dziąseł. Sprawdzamy m.in., czy zęby są wolne od próchnicy, kamienia, chorób przyzębia. Wszystko to ma również wpływ na leczenie ortodontyczne.
 3. Bardzo ważną częścią konsultacji jest rozmowa na temat estetyki uśmiechu, oczekiwań pacjenta co do wyglądu jego uzębienia, kształtu poszczególnych zębów, ich koloru itp.

Podczas wizyty diagnostycznej wykonujemy:

 • Zdjęcia RTG panoramiczne oraz cefalometryczne (boczne głowy),
 • Zdjęcia aparatem cyfrowym twarzy, profilu oraz zębów pacjenta (górny oraz dolny łuk zębowy),
 • Wyciski lub skan zębów pod modele diagnostyczne 3D.

Na podstawie powyższych badań dr Anna Duda opisuje i dokładnie wyjaśnia:

 • Rodzaj wady zgryzu,
 • Dobór aparatu lub aparatów ortodontycznych dla pacjenta,
 • Ewentualne potrzebne dodatkowe zabiegi typu – usunięcie kamienia, usunięcie ubytków, estetyczne odbudowy zębów w czasie leczenia ortodontycznego,
 • Końcowy wpływ leczenia ortodontycznego na rysy twarzy pacjenta,
 • Kosztorys związany z leczeniem ortodontycznym,
 • Plan działań po zdjęciu aparatu (wybielanie, wymiana kompozytu na porcelanowe odbudowy, montaż licówek itp.)

Po omówieniu wszystkich szczegółów umawiamy kolejną wizytę, trwającą około 1,5-2 h, na montaż aparatu.

Istnieje możliwość połączenia na jednej wizycie konsultacji ortodontycznej, zawierającej pełną diagnostykę, z montażem aparatu.

Należy wtedy, umawiając wizytę, zgłosić to w rejestracji.

 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w STOMO Clinic?

 

 

 1. Plan leczenia ortodontycznego

Przedstawia go dr Anna Duda– na podstawie zebranej dokumentacji. Pacjent ma wybór między kilkoma technologiami i wariantami cenowymi. Na jego wybór mają wpływ m.in. jego oczekiwania estetyczne w trakcie leczenia (widoczność aparatu), możliwości czasowe (częstsze lub rzadsze wizyty) oraz możliwości finansowe (zawsze proponujemy kilka rozwiązań cenowych, aby pacjent mógł wybrać optymalną dla niego wersję).

 1. Odbudowy zębów

U pacjentów posiadających nadmiernie starte zęby spowodowane m.in. wadą zgryzu przed montażem aparatu odbudowujemy prawidłowe wysokości z użyciem wysoce estetycznego materiału kompozytowego. Pozwala nam to pracować jednocześnie nad wadą zgryzu  i estetyką zębów o właściwych już kształtach i proporcjach. Odbudowy stosujemy także w strefie podparcia zgryzu, jeśli mamy ubytki w trzonowcach, kontrolujemy szczególnie dokładnie stan wypełnień, także w zębach leczonych kanałowo. Jeśli jest potrzeba, wzmacniamy je za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych, stosujemy powtórne leczenie kanałowe (reendo), projektujemy i montujemy nakłady typy inlay/onlay/overlay w zależności od stanu trzonowców.

 1. Montaż aparatu

Trwa ok. 1,5 godziny i wykonywany jest na fotelu stomatologicznym.

Dla pełnego komfortu w trakcie montażu stosujemy ortodontyczne systemy osuszające i rozwierające, które całkowicie odsłaniają oba łuki zębowe, dają pełen dostęp do wszystkich zębów, eliminują ślinę oraz chronią język pacjenta. W efekcie przyklejanie aparatu przebiega sprawnie i komfortowo dla pacjenta, a ortodonta może spokojnie koncentrować się na precyzyjnym ustawianiu  zamków, które są mocowane do szkliwa zębów za pomocą kleju ortodontycznego.

Ponieważ wiemy, jak ważna jest higiena i komfort w trakcie noszenia aparatu, w trakcie montażu precyzyjnie zbieramy nadmiar kleju, wokół zamków. Dzięki temu nie odkłada się tam tak łatwo płytka nazębna, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Z zasady montujemy aparaty ortodontyczne na czyste uzębienie, najlepiej po usunięciu kamienia i osadów oraz polerowaniu szkliwa. Taki zabieg higienizacyjny możesz wykonać również w naszej klinice.

Po zamontowaniu aparatu instruujemy pacjenta, jak należy dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego (patrz niżej)

 1. Wizyty aktywacyjne aparatu ortodontycznego

Na wizyty aktywacyjne zapraszamy co 1-3 miesiące – w zależności od rodzaju aparatu, fazy leczenia oraz potrzeby kontroli postępów terapii.

Podczas leczenia ortodontycznego dr Anna Duda używa wielu technik ortodontycznych, mających na celu sprawne wyleczenie pacjentów z wadami zgryzu. Podczas kolejnych wizyt możesz spodziewać się wymiany wyciągów, łańcuszków, zastosowania kolców językowych (w przypadku nieprawidłowego układania języka), gumek, sprężynek. Dlatego na czas leczenia ortodontycznego wpływa skrupulatność pacjentów w przestrzeganiu harmonogramu wizyt oraz w stosowaniu się do zaleceń.

W trakcie noszenia aparatu zachęcamy pacjentów do zwiększonej dbałości o higienę jamy ustnej. Instruujemy i pomagamy pacjentom, jak prawidłowo szczotkować zęby i płukać jamę ustną. Oczywiście istnieje również możliwość skorzystania z dodatkowych sesji profesjonalnej higienizacji, którą zalecamy w momentach, kiedy jest ona wymagana.

 1. Zakończenie leczenia ortodontycznego – zdjęcie aparatu, wyczyszczenie zębów

Nadchodzi długo wyczekiwany moment, kiedy leczenie ortodontyczne kończy się sukcesem, i można zdjąć aparat. Z reguły w Stomo Clinic następuje to po około roku od montażu aparatu, ale tempo leczenia może być dłuższe, jeśli pacjent ma bardziej skomplikowaną wadę zgryzu lub nie zgłasza się regularnie na wizyty i nie stosuje się ściśle do zaleceń (np. nie nosi zaleconych wyciągów).

Jeśli jednak wszystkie cele zostały osiągnięte, pozostaje nam demontaż aparatu. Zabieg ten zajmuje ok. 30 minut, a dzięki stosowaniu specjalnego sprzętu do demontażu, pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Po zdjęciu zamków, usuwamy z zębów nadmiar kleju, a następnie wykonujemy skaling, piaskowanie, polerowanie i lakierowanie zębów. Często zęby w miejscach mocowania zamków są chwilowo odwodnione, ale higienizacja przywraca im prawidłowy wygląd.

 1. Diagnostyka po zakończonej ortodoncji

Po zdjęciu aparatu i oczyszczeniu zębów wykonujemy wyciski pod modele 3D oraz płytki retencyjne. Następnie ponownie dokumentujemy stan uzębienia za pomocą zdjęć panoramicznych oraz fotografii pacjenta – jak podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej.

 1. Zabieg estetyczne (opcjonalne)

Dla pacjentów, którzy chcą po zdjęciu aparatu rozjaśnić uzębienie, oferujemy wybielanie po-ortodontyczne, które opiera się na zastosowaniu systemu wybielającego dla zębów wrażliwych. Zastosowana w nim substancja wybielająca jest połączona z hydroksyapatytem wapnia, który regeneruje i wzmacnia szkliwo, niwelując nadwrażliwość, która może występować po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Pacjenci, którzy w trakcie leczenia odbudowywali zęby za pomocą kompozytów (z powodu starcia szkliwa, diastem, szparowatości itp.) mogą po zdjęciu aparatu zaplanować wymianę odbudów kompozytowych na licówki lub korony porcelanowe. Inną możliwością jest korekta estetyczna za pomocą nowych licówek kompozytowych.

 1. Leczenie retencyjne po zdjęciu aparatu

To tak zwany pasywny etap leczenia wady zgryzu, bardzo ważny dla utrzymania efektów aktywnej ortodoncji. Szczególnie u dorosłych pacjentów, którzy przez wiele lat żyli z ustabilizowaną wadą zgryzu, zęby będą chciały „wrócić” po leczeniu na swoje dawne pozycje. Retencja jest właśnie po to, aby im na to nie pozwolić. U dzieci i młodzieży, jeśli zastosujemy aparat w odpowiedniej fazie wzrostu, leczenie retencyjne może być krótsze, trwać będzie kilka lat. Jednak dorośli pacjenci muszą zapamiętać, że dla nich retencja jest dożywotnia.

Zasada jest taka: im pacjent decyduje się rozpocząć leczenie ortodontyczne w młodszym wieku, tym etap leczenia retencyjnego jest krótszy, a prawdopodobieństwo powrotu wady mniejsze.

Leczenie retencyjne polega na stosowaniu aparatów retencyjnych: stałych i ruchomych.

Stała retencja

To tzw. retainer, który jest przyklejany od wewnętrznej strony zębów na siekaczach (najczęściej od 3 do 3). Jest on wykonany z metalu lub ze złota, które jest szczególnie polecane ze względu na jego obojętność i tym samym największe bezpieczeństwo w środowisku jamy ustnej.

Ruchoma retencja

Ruchome aparaty retencyjne wykonuje się na podstawie wycisku, są one zbudowane z metalowych drucików i płytki akrylowej, zakłada się je najczęściej na noc, aby stabilizować prawidłowy zgryz. Taki aparat zakładany na oba łuki, jest szczególnie ceniony przez pacjentów, którzy narzekają na bruksizm, stosowany w nocy eliminuje jakiekolwiek napięcia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Ruchomy aparat retencyjny szczotkujemy i myjemy ciepłą wodą, co pewien czas można go odkamieniać za pomocą środków do higieny protez.

Trzeci typ retencji to pozycjonery, czyli przezroczyste nakładki na zęby, przypominające szyny do wybielania nakładkowego. Nie posiadają one części podniebiennej, a więc mogą być bardziej komfortowe dla pacjentów, jednak mogą prowokować nagryzanie.

Bez względu na rodzaj stosowanej retencji, zalecamy aby podczas regularnych przeglądów stomatologicznych, badać również przebieg leczenia retencyjnego zębów. Optymalnie jest zgłaszać się początkowo co 6 miesięcy na kontrolę leczenia pasywnego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych w Stomo Clinic

 

 

 • Aparaty klasyczne

Klasycznym aparatem, stosowanym od lat w ortodoncji jest stały aparat metalowy, który składa się z zamków, połączonych z łukiem ortodontycznym za pomocą ligatur, czyli gumek. Ponieważ zamki są połączone „na sztywno” z łukiem, muszą wywierać duży nacisk na zęby, aby je przesuwać. Oznacza to m.in. większy dyskomfort dla pacjenta po każdej wizycie aktywacyjnej, który zmniejsza się w ciągu tygodnia od wizyty.

W STOMO Clinic podkreślamy, że aparaty klasyczne ze względu na skokową pracę wymagają częstszych wizyt ortodontycznych, niż nowsze systemy bezligaturowe.

Leczenie opiera się tutaj na comiesięcznych lub nawet częstszych spotkaniach aktywacyjnych.

I jeszcze jedna sprawa, aparaty klasyczne często wymagają stosowania dodatkowych systemów podniebiennych (gdy chcemy poszerzyć szczękę), co jest dość uciążliwe dla pacjenta. Dodatkowe elementy, takie jak metalowe śruby, pierścienie wokół trzonowców utrudniają higienę i zwiększają ryzyko próchnicy.

Należy jednak podkreślić, że bezsprzecznym atutem aparatów klasycznych jest korzystny stosunek ceny do efektów leczenia. Systemy klasyczne są po prostu tańsze.

Dr Anna Duda, która specjalizuje się w ortodoncji we Wrocławiu, podkreśla, że sukces w leczeniu wad zgryzu zależy przede wszystkim od umiejętności lekarza, jego wiedzy i doświadczenia. Systemy bezligaturowe, popularne obecnie na całym świecie, są wygodniejsze dla pacjenta i lubiane przez ortodontów, ale dobry ekspert jest w stanie naprawić niemal każdy zgryz i stworzyć piękny uśmiech za pomocą różnych systemów ortodontycznych.

 

 • Aparaty samoligaturujące DAMON

To obecnie jedne z najpopularniejszych systemów ortodontycznych na świecie. Aparaty bezligaturowe Damon mają kilka przewag, istotnych zarówno dla tempa i efektów leczenia, jak i dla komfortu pacjentów.

Kluczowa jest tutaj innowacyjna budowa zamków, która eliminuje konieczność używania ligatur (czyli gumek łączących zamki z łukiem). Łuk napinający (czyli drut biegnący wzdłuż łuku zębowego) jest zatrzaskiwany w zamkach za pomocą specjalnych przesuwnych klapek, umożliwiających płynny ruch zębów.

Zalety systemu Damon:

 • Wyeliminowanie ligatur mocujących powoduje, że zęby szybciej przesuwają się w trakcie leczenia w pożądanych kierunkach.
 • System bezligaturowy jest także nazywany systemem niskiego tarcia. W klasycznym aparacie zamki są sztywno połączone z ortodontycznym łukiem napinającym za pomocą ligatur. Powoduje to, trzeba wywierać duży nacisk na zęby podczas leczenia, aby je przesuwać. Przy czym siły nacisku są intensywne zaraz po konsultacji, jednak dość szybko maleją. Dlatego należy co 4 tygodnie regulować aparat i zwiększyć jego oddziaływanie . Taka sinusoida jest dość męcząca dla kości, dziąseł, a finalnie i dla pacjenta. Lepsze efekty daje stałe oddziaływanie na zęby za pomocą delikatniejszych, biologicznie zbalansowanych sił, jakie wywierają aparaty Damon. Zęby w tym systemie płynnie przesuwają się i ustawiają w prawidłowych pozycjach, zaprojektowanych przez ortodontę.
 • Pacjent dzięki systemowi niskiego tarcia czuje się bardziej komfortowo w trakcie leczenia. Płynne przesuwanie zębów jest mniej odczuwalne, bez gwałtownych działań i dolegliwości bólowych.
 • W efekcie system Damon nie wymaga tak wielu wizyt aktywacyjnych. Pacjenci zgłaszają się na wizyty kontrolne co 2-3 miesiące, zamiast co 4 tygodnie.
 • Szybsze efekty i mniej wizyt aktywacyjnych, to także zasługa zaawansowanych technologicznie łuków systemu Damon. Posiadają one pamięć kształtu i są produkowane w oparciu o technologie NASA.
 • Zamki Damon są łatwiejsze do utrzymania w czystości, ponieważ pozbawione ligatur nie kumulują wokół siebie tak dużej ilości osadów i płytki nazębnej. Ich ażurowy kształt jest więc korzystny dla zdrowia zębów i ochrony przed próchnicą.
 • Nowoczesny system eliminuje konieczność używania dodatkowych elementów ortodontycznych, takich jak np. podniebienne ekspandery. Za pomocą samych zamków i łuków napinających jesteśmy w stanie rozbudować łuki zębowe, wyprostować zęby, poprawić profil pacjenta i wygląd jego twarzy w dolnym i środkowych odcinku.

 

 • Aparaty Damon Clear

To część systemu Damon dedykowana pacjentom, którym zależy na najwyższej estetyce w trakcie leczenia ortodontycznego.

Zamki Clear są wykonane z kompozytu ceramicznego i są prawie niewidoczne, ponieważ ich półprzezroczysta barwa jest zbliżona do koloru uzębienia. Dzięki temu, że nadal jest to system bezligaturowy, na zębach nie są widoczne podatne na odbarwienia i żółknięcie gumki mocujące.

Jedyny element widoczny podczas codziennego funcjonowania to „metalowe druciki aparatu” biegnące wzdłuż łuków zębowych.

 • Aparaty ruchome

To cała grupa aparatów, które zgodnie z nazwą mogą być zdejmowane przez pacjenta, zakładane tylko na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Najczęściej noszą je dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych, posiadają jednak wady zgryzu, często nabyte, wynikające z nawyków takich jak ssanie kciuka, zbyt długie używanie smoczka itp. Stosuje się je także przy dysfunkcjach (wady wymowy, oddychanie przez usta, niemowlęcy typ połykania u starszego dziecka). Stosuje się je, aby wyleczyć mniejsze wady zgryzu lub zredukować te większe, zanim dziecko ok. 13. roku życia i założy aparat stały. Efektywność leczenia aparatami ruchomymi zależy od zdyscyplinowania pacjenta oraz regularnych wizyt u ortodonty.

Są zbudowane z akrylowej płytki (dla dzieci wykonywanej często z kolorowych materiałów) i różnego rodzaju metalowych śrub, sprężyn, klamer i pętelek, projektowanych indywidualnie dla danej osoby na podstawie wycisku lub skanu 3D. Wśród różnego typu aparatów ruchomych

Drugą  grupą aparatów ruchomych są aparaty nakładkowe typu Clear Aligner (aparaty przeźroczyste).

 • Aparaty typu Clear Aligner – aparaty przeźroczyste

Leczenie wad zgryzu opiera się tutaj na stosowaniu indywidualnie projektowanych i dopasowanych do uzębienia nakładek. Są one wykonane ze specjalnej folii, którą formuje się na zamówienie. Pacjent otrzymuje komplet nakładek do domu, które stosuje w zaleconych sekwencjach, a po ok. 1 miesiącu zgłasza się na wizytę, aby otrzymać kolejne nakładki. Metodę tę stosujemy u pacjentów, którzy z jakiś powodów nie mogą sobie pozwolić na noszenie aparatu stałego. Zaletą jest na pewno fakt, że nakładki można swobodnie zdejmować np. podczas jedzenia oraz do codziennej higieny jamy ustnej. Oczyszcza się je za pomocą szczoteczki do zębów i wody. Ale jednocześnie jest to wada, bo system prowokuje do robienia sobie „przerw w leczeniu”.

Tymczasem nakładki wymagają zdyscyplinowania od pacjenta, ponieważ należy je nosić przez min. 20 godzin dziennie. Oznacza to, że w praktyce zdejmujemy je tylko do posiłków i mycia zębów. Trzeba pamiętać, aby nigdzie ich nie zostawić, nie zgubić i nie zniszczyć (nakładki często bywają zniszczone przez zwierzęta domowe, np. psa).

Nakładki nie są rozwiązaniem dla każdego, dlatego że stosuje się je tylko w pewnych grupach wad zgryzu, z reguły do mniejszych korekt. Nie jesteśmy w stanie za ich pomocą poszerzyć łuków zębowych, aby zlikwidować stłoczenia. Niewielka rozbudowa następuje raczej poprzez wychylenie zębów.

Najczęstsze pytania o leczenie ortodontyczne

 

W jakim wieku mogę założyć aparat?

 

 

Leczenie ortodontyczne nie ma sztywnych ram, kiedy należy rozpocząć lub nie rozpoczynać leczenia ortodontycznego. Oczywiście najlepszym okresem jest faza wzrostu u nastolatka, który posiada wszystkie zęby stałe. W tym czasie wykorzystujemy skok wzrostowy do prawidłowego ustawienia zębów i wyleczenia wady zgryzu. W okresie dojrzewania kości szczęki i żuchwy są bardziej elastyczne, a przez to podatne na leczenie ortodontyczne. Dużo łatwiej jest na przykład rozszerzyć szczękę, aby rozbudować wąski, górny łuk zębowy.

Ale osoby dorosłe także mogą nosić aparaty w każdym wieku.

Nieleczona wada zgryzu może:

 • osłabiać niektóre grupy zębów,
 • prowadzić do ich ścierania,
 • mieć wpływ na choroby dziąseł i przyzębia.

Niektóre typy wad zgryzu przyspieszają także starzenie rysów twarzy. Dodatkowo dorośli zakładają aparaty ortodontyczne jako przygotowanie do leczenia implantologicznego.

 

Kiedy należy iść z dzieckiem do ortodonty?

 

 

Zespół lekarzy STOMO Clinic zwraca uwagę na kwestie ortodontyczne podczas regularnych wizyt stomatologicznych.

Ogólnie przyjęte zasady mówią, że między 6, a 7 rokiem życia powinno się przeprowadzić z dzieckiem pierwszą wizytę u ortodonty. Wczesne reagowanie -zwłaszcza na nieprawidłowe nawyki u dzieci – może w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju wady zgryzu. O konieczności rozpoczęcia leczenia ortodontycznego informujemy rodziców, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

 

Jakie są przeciwwskazania dla założenia aparatu ortodontycznego?

 

 

Na etapie kwalifikowania do leczenia ortodontycznego sprawdzamy, czy pacjent nie choruje na schorzenia autoimmunologiczne. Przeciwwskazaniem do założenia aparatu są niektóre z nich  np. białaczka. Przed założeniem aparatu należy także unormować cukrzycę i ustawić leki w przypadku nieprawidłowej pracy gospodarki hormonalnej.

Nie zalecamy zakładania aparatów ortodontycznych w ciąży. Ze względu na specyficzne zmiany w funkcjonowaniu dziąseł (skłonność do krwawienia, opuchnięć i zapalenia dziąseł).

Grupą ryzyka są także pacjenci przyjmujący leki na osteoporozę. Natomiast choroby przyzębia są często wręcz wskazaniem do leczenia ortodontycznego. Po zastosowaniu cyklu higienizacji i remisji paradontopatii, zakładamy aparat, aby prawidłowo ustawić i wzmocnić zęby. Okazuje się, że stabilizacja uzębienia za pomocą ortodoncji ma korzystny wpływ na regenerację przyzębia.

 

Czy przed założeniem aparatu trzeba usuwać zęby?

 

 

W STOMO Clinic podejmujemy zawsze wszystkie możliwe kroki do tego, by pacjent uniknął ekstrakcji, czyli usuwania zębów. Jesteśmy zwolennikami ortodoncji mało inwazyjnej. Uważamy, że w większości wypadków ortodontyczne usuwanie czwórek lub piątek spłaszcza profil pacjenta. Innymi słowy wpływa niekorzystnie na rysy twarzy. Zdobyta wiedza oraz doświadczenie pozwalają nam w wielu przypadkach uniknąć ekstrakcji zębów lub nawet operacji ortognatycznych.

W przypadku bardzo zaawansowanych wad zgryzu oraz w przypadku specyficznych – zbyt pełnych – profili pacjenta. Proponujemy ekstrakcję, jeśli faktycznie poprawi ona rysy twarzy.

Przy planowaniu ekstrakcji zębów – jeżeli tak jest konieczna – bierzemy pod uwagę wiele czynników m.in stan zębów.

Odrębnym tematem jest usuwanie ósemek ze wskazań ortodontycznych.

 

Czy przed założeniem aparatu trzeba pozbyć się ósemek?

 

 

Ósemki, czyli ósme zęby wyrastające późno i często z problemami, bywają utrudnieniem leczenia ortodontycznego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ósemki trzeba automatycznie usuwać przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Jeśli tzw. zęby mądrości są :

 • w całości odsłonięte,
 • prawidłowo ustawione w łuku,
 • mają kontakty z zębami przeciwstawnymi,
 • a do tego są zdrowe lub mają niewielkie ubytki,

To zdecydowanie nie ma sensu ich usuwać. Pamiętajcie, że mogą się One nam kiedyś przydać 🙂

Generalnie usuwamy ósemki, które są zatrzymane, a ich korzenie wchodzą w konflikt lub trakcie przemieszczania mogą zagrażać korzeniom pozostałych zębów. Pozbywamy się także ósemek, które są poza łukiem, nie biorą udziału w żuciu i nie mają antagonisty. Takie zęby mogą się w niekontrolowany sposób wydłużać, zmieniać pozycje, nagryzać śluzówkę policzka, stwarzając zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej.

 

Czy aparat ortodontyczny boli?

 

 

Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, ponieważ zamki ortodontyczne są klejone do zamków specjalnym klejem ortodontycznym.

Natomiast na etapie przyzwyczajania się do noszenia aparatu pojawia się dyskomfort. Co wynika także z faktu, że w jamie ustnej pojawia się nowe ciało obce.

Okres przyzwyczajenia to z reguły ok. 1-2 tygodni.

W tym czasie należy oszczędzać zęby, jeść miękkie pokarmy, stosować półpłynną dietę i zrezygnować z intensywnego gryzienia.

Dyskomfort przy noszeniu aparatu. W zależności od zastosowanego systemu mogą być one bardzo delikatne, wręcz niezauważalne, lub bardziej odczuwalne. Na przykład systemy samoligaturujące typu Damon pracują na poziomie biologicznie zbalansowanych sił. W efekcie pacjenci nie narzekają na dyskomfort. Po prostu przyzwyczajają się do jednostajnego i delikatnego nacisku. Z kolei aparaty klasyczne oddziałują mocniej bezpośrednio po wizytach, po czym nacisk zmniejsza się i ustaje. Leczenie nimi wymaga częstych wizyt aktywacyjnych. Tutaj oddziaływanie przypomina w wykresie sinusoidę.

Odczucia, jakie mogą się pojawiać, to także wrażenie luźnych zębów. Jest ono związane z procesem przemieszczania się uzębienia i nie należy się go obawiać.

Zanim jama ustna przyzwyczai się do aparatu pacjenci stosują m.in wosk ortodontyczny. Po to, by zabezpieczyć obtarcia lub odleżyny przed uszkodzeniami, i możliwe pogłębiającym się dyskomfortem. W trakcie wizyt kontrolnych zawsze sprawdzamy, czy aparat nie wymaga korekty, zwiększającej komfort dla pacjenta.

Na szczęście policzki, język i usta dość szybko hartują się i przyzwyczajają do aparatu. W rezultacie gdy przychodzi upragniony moment demontażu, znów pojawia się dziwne uczucie. Tym razem czegoś w jamie ustnej brakuje!

 

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

 

 

To najczęstsze pytanie w trakcie konsultacji ortodontycznych. W STOMO Clinic jesteśmy zwolennikami szybkiej ortodonccji. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zakończyć leczenie i zdjąć aparat po 12 miesiącach od jego założenia. Należy jednak pamiętać, że nie czas tutaj jest najważniejszy, ale pełen sukces. Jeśli wada zgryzu jest poważna, warto wydłużyć leczenie, aby osiągnąć jak najlepszy efekt medyczny i estetyczny.

Na tempo leczenia wpływa także rodzaj zastosowanego aparatu.

Aparat samoligaturujący w systemie DAMON ( aparat niskiego tarcia) stosowany przez dr Annę Duda . Pozwala nam skrócić czas leczenia ortodontycznego o kilka miesięcy. 

Najważniejsze – zmniejszamy przez to liczbę wizyt (zamiast co miesiąc widzimy się co 2-3 miesiące), w zależności od fazy leczenia.

Kolejna sprawa, wiele zależy też od postawy pacjenta. Regularne wizyty, stosowanie się do zaleceń w tym sumienne noszenie wyciągów, przyspieszają leczenie ortodontyczne. Brak współpracy może z kolei wydłużyć terapię.

 

Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?

 

 

W okresie leczenia ortodontycznego należy zwiększyć wysiłki związane z higienizacją, ponieważ wokół zamków zbiera się osad i kamień. Każdy pacjent STOMO Clinic otrzymuje informacje i instrukcje, w jaki sposób powinien dbać o czystość jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

6 zasad dbania o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego:

 1. Stosuj irygatory (hydropulsery, waterpicki). Urządzenia oczyszczające przestrzenie międzyzębowe za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem to najlepsza forma dbania o uśmiech w aparacie.

 

 1. Zaopatrz się w specjalny arsenał do higieny jamy ustnej. W aptekach znajdziesz szczoteczki ortodontyczne, wyciorki, nitki i szczoteczki interdentalne, a także specjalne pasty i płukanki dla pacjentów ortodontycznych.

 

 1. Zrezygnuj z lepiących, słodkich przekąsek, które przyklejając się do zamków i innych elementów aparatu. Będą dłużej narażać zęby na kontakt z cukrem i prowokować rozwój próchnicy.

 

 1. Noś przy sobie podręczny zestaw do higieny jamy ustnej. Zwłaszcza że do aparatu lubi się coś przykleić, co może być widoczne, gdy się uśmiechasz.

 

 1. Jeśli odczuwasz otarcia lub nacisk na śluzówkę jamy ustnej, stosuj wosk i żele ortodontyczne. Jeśli dolegliwość nie ustąpi, zgłoś to ortodoncie.

 

 1. Przynajmniej co 3 miesiące sprawdzaj zdrowie swoich zębów podczas przeglądu. W STOMO Clinic dysponujemy zespołem lekarzy stomatologów wszystkich dyscyplin, dzięki czemu podczas leczenia ortodontycznego łączymy wizyty aktywacyjne z leczeniem stomatologicznym. Aby zaoszczędzić pacjentom czasu, tego typu wizyty planowane są na odpowiednią ilość czasu.

­­

Czy ortodonta w Stomo Clinic jest dobry ?  

 • My uważamy, że zdecydowanie tak – o tym świadczą m.in opinie naszych pacjentów, z którymi możecie się zapoznać m.in w serwisie ZnanyLekarz

 • Zapraszamy do zapoznania się z opiniami Stomo Clinic Wrocław poprzez serwisy ZnanyLekarz, Facebook lub Google

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 1. Blog
 2. Czym jest ortodoncja
 3. Stomatologia estetyczna
 4. Implanty – uzupełnienie braków zębów